ne biçim şeyler…

Ahşap Tekne Modellerim – 1

tt_03Bu, benim yaptığım ilk ahşap tekne modeli.  Kendisi bir “Boğaziçi olta sandalı” ve 1/10 ölçeğinde. Omurga, iskelet ve gövde tamamen ıhlamur ağacından. Güvertesinde ise karışık malzeme kullandım. Evin kullanılmayan bir köşesinde başlayan macera, bodrumundaki izbe köşemde yaklaşık 1 aydan fazla zamanımı aldı ve halen de almaya devam ediyor. Fakat sayesinde çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Diğer yandan Türk teknelerine karşı duyduğum sevgiyi daha da arttırdı. Planı Mehmet Özkasım’a ait ve 1980’li yıllarda zor şartlar altında çizilmiş bir tekne planı bu. Bu sebeple yapımında biraz zorlansam da bir şekilde bitirebilmeyi başardım. Şimdilik küçük birkaç eksiği var ve tamamlanmasına az kaldı. Tamamen doğal masif ahşaptan ve el yapımı olması, üstelik böyle bir tekneyi gerçek yapım tekniğiyle yapmak insana garip bir haz veriyor. Karşısına geçip onu izlemek güzel. Yapım aşamalarından birkaç kareyi de aşağıya ekledim. Tamamlandıkça diğer resimlerini de altına ekleyeceğim.
Türk teknelerine ve özellikle Anadolu sahillerinde kullanılan tekne ve sandallara karşı büyük bir merakım var. Her ne kadar denizci bir millet olmasak da, Anadolu ile birlikte denizle tanışmış, özellikle İstanbul ve İzmir’de güzel tekneler tasarlamış, üretmişiz. Bu da ağaca olan sevgimizden ve ağaçların dilinden iyi anladığımızdan olsa gerek. Şimdilerde büyük oranla birçoğunu unutmuş olsak da, gerçekten etkileyici teknelerimiz var. Bunların birçoğu eski Rum denizcilerin modelleriyle harmanlanmış tekneler ve bazıları da tamamen Türk ustalar tarafından yapılmış harikulade yapılar. Özellikle 17. Yüzyılda Marmara ve Ege’de harika tekneler yüzdürmüşüz. Kancabaşlar, Alamanalar, Pazar kayıkları ve İzmir kayıkları bu teknelere güzel örnekler. Fethiye sandalı, İnebolu kayığı, Yalı sandalı, Sürmene sandalı, Beykoz sandalı. Ve tabii ki Karadeniz tekneleri ve bunların yanında yitip giden nice tekne ve sandal çeşidi. Belki de henüz bilmediğimiz, ardında hiçbir iz bırakmadan yitip gitmiş Akdeniz tekneleri. Bazılarının planları günümüze kadar ulaşabilmiş olsa da, birçoğu yok olmuş gitmiş nice tekne ve gemilerimiz var. Özellikle belirli alanlarda kullanılmak üzere yapılmış ve kullanılmış av tekneleri var. Mesela kılıç balığı av tekneleri. Hatta antik yapım tekniklerinden izler taşıyan teknelerimiz bile var. Bu kadar farklı ve gözalıcı tekne türleri bu coğrafyada olmasın da nerede olsun? En eski zamanlardan bu yana denizlerle çalkalanmış bu topraklarda tekneler ve gemiler her zaman kullanılmış ve önemli araçlar olmuştur. Tüm bu teknelerin yanında unutulmuş tekne yapım tekniklerimiz de var. Nice büyük ustalarla beraber unutulup gitmiş yapım teknikleri bunlar.
tt_05İskelet ve omurga yapımından bir kare;012Sarım aşamasından bir kare;

tt_02Sarım sonrası deniz tutkalı uygulanmış hali;
tt_04Bu da güvertesi boyanmadan önceki halinden bir kare. Bu haliyle de farklı görünüyor.
IMG_7862Güvertede enamel boya uygulaması;
062Fenerini 1 adet uydu anteni jakı, 1 tükenmez kalem dışı, bir de 3 TL’lik lazer pointer kapağından yaptım. Tamamen kendi icadım;
058

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s