ne biçim şeyler…

Anadolu’da Geçmişten İzler

mzrAnadolu’da Türklerin uzak geçmişlerine ve eski Şaman inançlarına dair, bugün halen formlarını değiştirerek yaşattıkları, gelenekleştirdikleri inançları var. Bunlar, çok eski, silinmiş ve çok azı da kalmış olsa halen yaşatılan inançlar. Anadolu’nun farklı noktalarına, Asya’dan getirdiğimiz bu ritüeller eski Türk inançlarının hayaletleriymişçesine birçok farklı noktada yaşamaya, nefes almaya devam ediyorlar.
Anadolu’da Atalar kültüne dayalı inançlarda çok sayıda örnek bulunmaktadır. Mumunnu (Mü’minli) Baba, Yozgat’a 15 km. mesafede Deremumlu köyünün kuzeyinde bulunan tepenin yamacında bir mezarda yatar. Daha önceleri köylüler bu mezarı ziyaret ederken çaput bağlarlar, para atarlar ve dilek tutarlarken sonra bu adet kalktı ve “Ahiret ışığım olsun” denilerek mum yakılmaya başlandı. Türbesi olmayan mezara şifa bulması için hastalar getirilir, kurban kesilir ve yağmur duasına çıkılır.

Hacı Musa’da, Deremumlu köyünün doğusundaki tepenin yamacında üzeri kubbeli bir türbenin içerisinde yatmaktadır. Aslen Sivaslıdır ve Ocakzadedir. Hacı Musa Dedenin tahsilli ve aydın bir kişi olduğu belirtilir. “Zaman gelecek, havada demir uçacak” diyerek, uçağın yapılacağını işaret ettiği rivayet edilir. Perşembeyi cumaya bağlayan akşamlarda türbeye mum yakılır, dilek tutulur, hastalar getirilir, yağmur duasına çıkılır.
Deremumlu köyünde ilginç bir adet yaşatılmaktadır. Yağmur duası yapılacağı zaman tüm köylü çoluk çocuk duanın yapılacağı mezar hangisi ise oraya çıkarlar. Ağıt, tufan ve yakarış içerisinde mezar açılır, kemikler çıkarılır, dua edilir. Kemikler yağmur yağıncaya kadar dışarıda bırakılır. Kemiklerin üzerine yağmur yağdıktan sonra tekrar yeni ölen bir insanın cenazesinin kaldırılışı gibi yıkanır, kefenlenir ve mezara konulur.

Kaynak :Osman Bağcı, Yozgat ve çevresinde Ziyaret ve Ziyaret yerleri üzerine Tipolojik, Morfolojik ve Fenomenolojik Bir Araştırma, Basılmamış Yüksek Lisans Tezi, Erciyes Üniversitesi – 1998

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s