ne biçim şeyler…

Arundell’in 1834 Tarihli Pisidia Çizimi

Yukarıdaki çizim Arundell’in Batı Anadolu antik kentlerini araştırdığı ve 1834 yılında gerçekleştirdiği gezisinde yaptığı Antiocheia antik kenti çizimidir. Antiocheia, Isparta’ya bağlı Yalvaç ilçesinin 1 kilometre yakınındadır. Arundell, İzmir’den başlayan (22 Ekim 1833) Batı Anadolu gezisi boyunca rotasını genellikle Pisidia ve çevresine yoğunlaştırmıştır. Gezisi boyunca yazdığı seyahatname sayfalarını kendi yaptığı çizimlerle süsleyen Arundell, 1834 yılında Antiocheia antik kentini manzaraya hakim bir yükseklikten büyük bir hayranlıkla çizmiş. Arundell seyahatnamesinde Antiocheia’ı ilk gördüğü anı anlatıyor;

“Antik şehrin hemen arkasında Yalabatz (Yalvaç) kasabası görünüyor. Evlerin çatıları sonbahar renkleriyle birlikte kavak ve diğer ağaçlara karışarak güzel bir görüntü oluşturuyorlar. Ovanın ardında zirveleri karla kaplı Taurus dağları (bugünkü Sultan dağı) ve hemen önünde bir de göl var. Bu göl muhtemelen Eyerdir (Eğirdir) gölü olmalı. Hemen sağ yanımda yine, zirveleri karla kaplı, bana Alp dağlarını anımsatan dağlar var. Önümüzdeki tepelerde bir amfi tiyatro sırtını yamaçlara yaslamış şekilde duruyor.”

Arundell yaptığı bu güzel eski Anadolu çiziminde sadece antik kente değil, Anadolu’nun yerel dokusunu da güzel canlandırmış. Resmin hemen önündeki küçük sırtlar boyunca ilerleyen yoldan uzun bir deve kervanı geçiyor. Tepede iki kişi oturmuş Yalvaç’a doğru giden deve kervanını izliyorlar. Bu uzun kervan muhtemelen günü geçirmek için eski Yalvaç’ta bir hana gidiyorlar. Develerini Yalvaç’ta çöktürüp, ertesi gün kimbilir belki İzmir’e, belki de Aydın’a doğru yola çıkacaklar.

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s