ne biçim şeyler…

Kütahya’da Bir Ev – Charles Fellows 1838

Charles Fellows, 1838 yılında yaptığı ilk Anadolu seyahatini anlattığı kitabında, Kütahya’da bir evde misafir edilir. Fellows, Aizanoi antik kentinde çeşitli incelemeler yaptıktan sonra at sırtında İstanbul’a doğru yoluna devam edecektir. Fakat aniden hastalanır ve Kütahya’da birkaç günlüğüne zorunlu mola vermek zorunda kalır. Fellows, evde konuk olarak kaldığı sürede evin iç görüntüsünün bir çizimini yaparak gezi kitabında yayınlar. Fellows’un misafir olarak konakladığı bu evde kaldığı sürece, ev ile ilgili yazdıklarından birkaç satır;

“Kütahya’da şehrin ileri gelen beylerinden birinin evine davet edildim ve bu sayede bu evde yaşayan aile üyeleriyle de tanışma fırsatını yakaladım. Kütahya paşası, elimdeki fermanı* görünce, misafir edilmem için Ermeni bir tüccara ait olan bu eve yolladı. Eve vardığımda evin sahibi evde değildi fakat yine de evin güzel bir köşesine nazik bir şekilde yerleştirildim. Kaldığım büyük oda bir palyaço kostümünü andırırcasına rengarenkti. Her taraf büyük yastıklarla doluydu. Evin zemini tamamen Türk halılarıyla ve yer yer İran (Pers) kilimleriyle kaplanmıştı. Bu zevk burada büyük bir zenginliğin göstergesidir. Bu tip evler Türk ve Rum mimarisinin tipik birer örnekleridirler.”

*Fellows gezisi boyunca Padişah tarafından kendisine verilmiş bir ferman taşıyordu. Fermanda Fellows’un gezisi boyunca geçtiği her kasaba ve şehirde  ağırlanması, misafir edilmesi ve isteklerinin karşılanması için Sultan’ın emirleri yeralmaktadır.

Charles Fellows, 1838

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s