ne biçim şeyler…

İzmir Kervan Köprüsü – 1865

İzmir Kervan Köprüsüne ait elde ettiğim son fotoğraf. 1865 yılına ait bu fotoğrafta şimdilerde olmayan, yıkılıp gitmiş eski kervan köprüsü gayet iyi durumda görünüyor. Bir zamanlar Anadolu’nun dört bir yanından İzmir’e  gelen her deve kervanının üzerinden geçtiği “İzmir Kervan Köprüsü”. Wikipedia’da Meles Çayı ile ilgili kısa da olsa birtakım bilgiler mevcut. Burada da Kervan Köprüsünden bahsediliyor.

İzmir Körfezi dip kısmına pek çok çay ve dere dökülmektedir (bunlar saatin ters yönünde, Poligon, Meles, Halkapınar, Manda, Laka, Arap ve Bostanlı dereleri şeklinde sayılabilir). Günümüzde Meles Çayı olarak anılan çay Kadifekale’nin onbeş kilometre kadar arkasında doğmakta, Kadifekale eteklerinden geçerek yağışlı aylarda yüksek ve çalkantılı bir debi ile denize kavuşur. Bu çay “Kemer Çayı” veya özellikle Batı kaynaklarında, İzmir tarihi alanı girişinde mevcut çok eski bir köprüye atfen, “Kervan Köprüsü Çayı” şeklinde de anılmaktadır. Yatağı yaz aylarında kurudur.

Ancak antik çağ kaynaklarındaki tariflerin Halkapınar’a daha uygun düştüğünü savunan kaynaklar mevcuttur. Tarihi Meles’in çok kısa olduğu ve kaynaklarından çıkışından hemen sonra bir göl oluşturarak gözle görünür bir mesafe içinde denize döküldüğü tarif edilmiştir. Bu tanım Halkapınar’a uymaktadır.

Ancak Halkapınar kaynağında mağara bulunmamazken, günümüz Meles Çayı (Kemer Çayı – Kervan Köprüsü Çayı) kaynağı yakınında bir mağara mevcuttur. Buca’nın önemli ziyaret yerlerinden birini oluşturan “Homeros Mağarası” Roma İmparatorluğu döneminden kalma ve günümüzde Kızılçullu olarak adlandırılan su kemerlerinin yakınındadır.

Tarihi Meles Çayı’na denk geldiği öne sürülmüş üçüncü akarsu ise Bayraklı’dadır. Yakın geçmişte “Homeros Vadisi” şeklinde düzenlenen alan Bayraklı Çayı havzasının arkalarındadır.

Meles aynı zamanda Tylonid hanedanından bir Lidya kralının adıdır (büyük ihtimalle M.Ö. 8. yüzyıl).
*Wikipedia – Meles Çayı

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s