ne biçim şeyler…

Aminthas’ın Mezarında Charles Texier İmzası

Fethiye’nin en ünlü simgelerinden birisi, Kral Aminthas’a ait olduğu tahmin edilen Aminthas mezarıdır. Gerçekten olabildiğince güzel ve tüm heybetiyle Fethiye’ye hakim, oyulduğu kayalarda soylu görüntüsüyle yükselen bir Likya mezarıdır. Mezarın Aminthas’a ait olduğu ise soldaki sütun üzerindeki M.Ö 4. yüzyıl alfabesiyle yazılmış “Hermepias oğlu Aminthas” yazısıdır. Bu mezarın çevresinde de yapı itibariyle benzer kaya mezarları bulunmaktadır fakat bu mezarların hiçbirisi Aminthas mezarından yüksek ve büyük değildir. Bu sebeple Aminthas’ın bir kral mezarı olabileceği tahmin edilmektedir. Birtakım çevreler ise Aminthas’ın büyük bir kumandan olabileceğini öne sürmektedir. Özellikle mezar kapısı gerçekten ilginç ve mükemmel denilebilecek bir işçiliğe sahiptir. Halkaları ve menteşelerine kadar bir demir kapının kayaya oyularak taklit edilmiş halidir. Mezarın içerisinde Aminthas ve ailesine ait 3 kişilik yatma yerleri mevcuttur. Mezar sahipleri öyle bir düzenle sıralanmışlardır ki her bir mezar sahibinin ayak kısmı diğerinin baş kısmına denk gelecek şekilde tasarlanmıştır.

Mezar o kadar güzel ve hakim noktadadır ki mezar içerisinden baktığınızda tüm Fethiye körfezini görebilirsiniz. Pek tabii ki zamanla ve tarihte olmuş 2 büyük depremle çevre görüntüsü biraz değişmiştir. Buna sonradan yerleşime açılan yerler de  büyük etkide bulunmuştur. Çünkü Fethiye, tarihin her döneminde sürekli olarak bir yerleşim merkezi olmuştur. Antik çağlardan bu yana, Beylikler ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi dahil olmak üzere sürekli bir yerleşim alanı olarak kalmıştır. Büyük İskender bile Fehiye Limanından bölgeye girmiş, bu güzel ve önemli Likya şehrini (Telmessos) direnmeden teslim almıştır. Diğer bir anlatıma göre ise İskender dönemin yöneticisi Antipatrides’ten müzisyenler ve kölelerin şehre girmeleri için izin istemiş gerekli izni aldıktan sonra müzik aletleriyle birlikte şehre sokulan silahlar yardımıyla akropol ele geçirilmiştir.

Bu güzel mezar, tüm tarihi boyunca buraya gelen yabancı gezginlerin dikkatinden de kaçmamıştır. Sizlere sürekli olarak eski Anadolu gezginlerinden örnekler veriyorum. Bu gezginler arasında en önemli saydıklarımdan bir tanesi de kuşkusuz Fransız Gezgin-Arkeolog Charles Texier. Texier de bölgeyi incelemesi sırasında pek tabii ki Aminthas’ın mezarına çıkmış ve mezar üzerinde incelemelerde bulunmuştur. Texier, sadece incelemekle kalmamış, kendisini oldukça etkileyen bu güzel Likya mezarına bir de hatıra bırakmıştır. Texier, incelemesi sırasında bu mezarın sol üst duvarına bir “Texier” imzası kazımıştır. 1833 ve 1837 gibi günümüze uzak yıllarda düzenlediği Anadolu gezisine ait bu imza halen ilk atıldığı gün kadar taze görünüyor. Çok sevdiğim bir Anadolu gezgini olan Texier’in kendi elleriyle, Aminthas’ın mezarının oyulmuş olduğu kayaya attığı bu imzayı görmek garip bir duyguydu.

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s