ne biçim şeyler…

İşgal 1


13 Mayıs 1919 günü Iron Duke zırhlısı ile İzmir’e gelen İngiltere Akdeniz Filosu Başkomutanı Amiral Calthorpe, İngiliz Komodor Fitzmoris, Fransız Tümamiral Duvaro, İtalyan Albay Magliano, Amerikan Albay Deytin ve Yunan Yüksek Komiseri Albay Mavrudis’le biraraya geldi. Toplantı sonunda Fransızların Foça’daki bataryaları, İtalyanların Karaburun, İngilizlerin Kösten Adası, Yunanlıların da Sancak Kalesi tabyasını işgal etmeleri kararlaştırıldı.
Aynı gün saat 19:00 da halkın coşkulu gösterileri ve “Zito” çığlıkları altında Eleftheron limanından ayrıldı Yunan gemileri. Üçü İngiliz, dördü Yunan, 7 torpidodan oluşan ve İngiliz kaptan Granvil komutasındaki filotilla da 1. Tümeni taşıyan nakliye gemilerine eşlik ediyordu. Granvil 4 adet mayın arama-tarama gemisiyle 4 mil önde ilerliyordu. İtalyan donanmasıyla karşılaşırsa konvoyun kendi himayesinde olduğunu söyleyecekti.
……..
15 Mayıs sabahı saat 7:30’da, onsekiz gemiden oluşan Yunan konvoyu çıkarma yapılacak rıhtıma yanaşmaya çalışıyordu. Bu sırada Türkler, müvezzilerin sattığı “Köylü” gazetesinde Vali İzzet Beyin demecini okuyorlardı;
“Bazı bedbahtlar İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceği tarzında şayialar çıkarmışlardır. Yalandır, tekzip edilir.”
……..
Saat 8:00’de Themistoklis gemisi Punta’da rıhtıma yanaştı, 4. ve 5. alaylar karaya çıkmaya başladı. 1/38 Evzon Alayını taşıyan Patris ve Antroniyos vapurları Pasaport’a, Kramer Palas’ın önüne ilerlediler.
……..
Kordon kenarındaki binaların balkonları, pencereleri, heryer doluydu. İzmir rumları ellerinde yunan bayrakları, dillerinde “Zito!” sesleriyle yeri göğü inletiyorlardı. Kramer Palas’ın önündeki bando sürekli marş çalıyordu…. Kilise çanları, gemi düdükleri ve hiç dinmeyen bir uğultu arasında karaya çıktı askerler… 1/38 Evzon alayı görev yeri olan Karantinayı işgal için ilerliyordu. Yol kenarlarından, balkonlardan, pencerelerden çiçekler atıyordu kadınlar, kızlar…
……..
Kemal Anadol – Büyük Ayrılık

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s